Pár v plavkách u bazénu

Jak jsme již vysvětlili v předchozích blozích, ECS je naším hlavním regulátorem a řídí téměř všechny fyziologické funkce, které jsou nezbytné pro naše přežití, a je tedy jedním z nejdůležitějších klíčů ke zdraví. Nepřekvapí, že je také zodpovědná za regulaci hormonů a také za centra odměny v mozku. Receptory CB1 v těle jsou přímo zodpovědné za aktivaci a inhibici neuronů a jsou přímo spojeny s vyhledáváním kaloricky bohatého jídla i s vidinou potenciálně atraktivního sexuálního partnera, o kterého je třeba usilovat.

V létě jsou lidé častěji venku na pláži a téměř nazí a mnozí se snaží pracovat v roce na „plážovém těle“, aby byli co nejvíce sexy. Pro zdravotně uvědomělé stoupence tohoto blogu je získání kondice nebo plážového těla něco, co lze skvěle provést úpravou životního stylu, jako je lepší strava, včetně doplňků stravy, jako je OEA (viz ČLÁNEK O OEA), a ujistit se, že jíme spíše dobré tuky než špatné tuky.

Sexuálni přitažlivost

Téma sexuálního vzrušení je téma, které lidstvo zajímá od našich nejstarších dob a které zajímá vědu již nejméně 150 let. Mnoho převratných studií o lidské sexualitě provedli Johnson a Johnsonová v polovině 20. století a také Alfred Kinsey. Většina studií se zaměřovala na fyziologické reakce na podněty, jako je průtok krve do pohlavních orgánů účastníků a účastnic, a také na subjektivní dotazníky.

Znalosti o ECS v té době ve vědě téměř zcela chyběly, a tak nebyla známa myšlenka, že máme hlavní regulátor, který nás přivádí k rovnováze. První studie o ženském sexuálním vzrušení a ECS byla provedena až v roce 2012, kdy Carolin Kleinová a její kolegové měřili koncentrace endokanabinoidů u žen před a po vystavení sexuálně vzrušujícím podnětům, měli také kontrolní skupinu, která sledovala neutrální materiál. Bylo zjištěno, že endokanabinoidy jako 

Vzrušující pár v objetí

anandamid a 2-AG byly během vzrušující události sníženy. Jedná se o zajímavou studii, i když je provedena v laboratorním prostředí, a může mít tedy určitý význam v reálném životě, ale její uspořádání je značně umělé. O ECS víme, že je zodpovědný za regulaci systémů odměňování mozku, a tak je prostřednictvím aktivace receptorů CB1 do značné míry zodpovědný za to, že vyhledáváme příjemné jídlo, sexuální partnery a nebo sexuální přitažlivost, stejně jako nás pohání ke cvičení. To vše jsou příklady zdravých aktivit modulovaných CB1, to může být také spojeno s patologickými stavy, jako je závislost na jídle, drogová závislost a dokonce i závislost na sexu.

Život ve zdraví a rovnováze

Žena stojíci v rovnováze na pláží

Je tedy důležité si uvědomit, že když se dobře stravujeme (jíme organické a plnohodnotné potraviny) včetně kvalitních tuků, cvičíme a dostatečně se vystavujeme slunečnímu záření, dáváme svému tělu a konkrétněji ECS to, co potřebuje. Je důležité vědět, že když se podíváme na CB1 pozitivní alostázu, většina toho, co bylo na tomto blogu, má poukázat na to, že v naší společnosti se toho děje příliš mnoho s vysoce dostupným rychlým

(nezdravým) jídlem a stres vyvolávajícím pracovním rozvrhem, ale pokud jde o výhody, existují dvě činnosti, které mohou být návykové, ale mají více přínosů pro zdraví než škod. Jednou z nich je cvičení, kterému doporučujeme, aby se lidé věnovali denně (od lehké až po sportovní úroveň), a druhou je sex, který je jednou z radostí života. Obě tyto aktivity jsou propojeny s ECS a mohou přinášet zdravotní benefity, obě mají návykový potenciál, což by mělo vrhnout více světla na roli aktivity CB1 na zdraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Add to cart