1. Začněte jíst kvalitní tuky!

Pro ty, kteří sledují náš blog, to může znít opakovaně, ale je to skutečně jeden z hlavních klíčů k vyváženému ECS a k lepšímu zdraví. V naší rychlé společnosti již máme nadměrně aktivovaný ECS (obvykle nadměrně aktivované receptory CB1), který nás tlačí k tomu, abychom jedli rychlé jídlo (tuk a sůl/tuk a cukr, obvykle špatné tuky) byli ve stresu a naráželi na problémy. Už jen nahrazení špatných tuků dobrými (viz článek dobré vs. špatné tuky) může mít obrovský vliv na zdraví.

Vyzkoušejte olej Good Fats Omega D3 jako prémiový a dokonalý olej pro lidské zdraví. Tento olej by se měl konzumovat pouze v syrovém stavu, protože vařením dochází k oxidaci mastných kyselin a k jeho nezdravému působení, a v této souvislosti je důležité zjistit, které oleje při jaké teplotě oxidují, aby se podle toho vařily. Používání kokosového oleje (s mírou) a avokádového oleje je dobrým řešením pro smažení nebo vaření potravin při vysokých teplotách. Olivový olej a konopný olej je nejlepší používat syrový a olivový olej snese o něco více tepla než konopný, ale neměl by se příliš smažit.

2. Získávejte vitamín D po celý rok!

Toto je opět mezi zdravotnickými kruhy známé, ale je třeba to zopakovat, protože se jedná o neuvěřitelně důležitý hormon (správně!), který produkují ledviny z pobytu na slunci. Pro ty z nás, kteří žijí na severní polokouli, je důležité doplňovat tento vitamin v zimním období a v jarních a letních měsících se mírně vystavovat slunečnímu záření. Vitamin D dobře spolupracuje s kvalitními tuky a je nezbytný pro správné fungování ECS. V posledních letech byl význam vitaminu D dále spojován se sníženou úmrtností u osob nakažených Covid 19. Ti, kteří měli nedostatek vitaminu D, měli tendenci k závažnějším následkům a měli vyšší úmrtnost.

3. Cvičte!

Selským rozumem prospěšné pro zdraví, ale kolik pohybu se doporučuje? Obecně platí, že i lehké až středně těžké cvičení je dobré pro ECS, aby mělo homeostatický účinek na naši fyziologii. Je známo, že těžší cvičení způsobuje běžecké opojení a má pozitivní vliv na funkci mozku. I toto opojení, které bylo kdysi mylně připisováno pouze endorfinům, souvisí s ECS.

Ve skutečnosti je těžší cvičení jedním z nejlepších způsobů, jak při něm stimulovat receptory CB1 a nemít vedlejší účinky ztráty paměti spojené s THC, které také stimuluje CB1. Pro ty, kteří provádějí těžké cvičení, by mohlo i CBD mít pozitivní vliv na zotavení, protože stimuluje receptory CB2 a také snižuje zánět z cvičení. Pro ty, kteří jen ocení jízdu na kole a relaxační procházky, dobře děláte i svému tělu, a pokud je to možné, snažte se denně ujít alespoň 10 000 kroků!

4. Jezte více koření!

Může se to zdát zvláštní, ale široká škála koření má velmi vysoký obsah terpenů a dalších složek, které ovlivňují ECS. Koření, jako je hřebíček, černý pepř, pravá skořice, je ve skutečnosti kromě mnoha dalších zdrojem terpenů a má protizánětlivé a antioxidační účinky, které lze přičíst ECS. Takže až budete příště jíst, neostýchejte se s kořením a pamatujte, že dobrý pocit z koření může pocházet z vašeho ECS!

5. Vyhledávejte více terpenů!

Terpeny, které se nacházejí v koření a konopných pupenech, jsou občas psychoaktivní a mají bohaté zdravotní účinky. Kde jsou nyní některé z nejběžnějších terpenů, kromě koření jsou v mnoha potravinách. Příkladem je pinen, který se ve velké koncentraci nachází v citronové a pomerančové kůře, tedy v části ovoce, kterou často vyhazujeme. Možná by bylo moudré více využívat pomerančovou a citronovou kůru bez chemických látek tím, že z nich budeme připravovat čaje a/nebo z nich vařit.

Další terpeny, jako je například caryofylen, které se nacházejí v koření, se nacházejí také v některých bylinkách, například v oreganu, v levanduli a rozmarýnu! Pinen se nachází v produktech z borovice a je třeba více prozkoumat účinky vdechování terpenových vůní, například při příjemné procházce v lese, kdy se vdechuje velké množství pinenu. Nachází se také v kmínu a chmelu, blízkém příbuzném konopí. Více o terpenech již brzy! 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Add to cart