Tuky jsou důležitým zdrojem energie a součástí zdravě fungujícího těla a mysli. Pokud se tukům se strachem v očích vyhýbáte, děláte chybu. Tuky totiž pomáhají rovněž udržovat tělesnou teplotu, mechanicky chrání naše vnitřní orgány, a hlavně jsou bezesporu základem života. Navíc tuky úzce souvisí s vnitřní tělesnou a duševní rovnováhou. A pokud je tato rovnováha narušená, trpíme například obezitou, podváhou, úzkostmi, únavou, depresemi nebo vysokým tlakem a dalšími civilizačními chorobami, které nás mohou hodně potrápit a ohrozit i kvalitu našeho života.

Zdravě volené tuky jsou základním předpokladem pro správnou a vyrovnanou funkci endokanabinoidního systému, který je nezbytný pro nastolení rovnováhy v našem těle. Pokud je endokanabinoidní systém neboli ECS systém přehlcen, je naše tělo a naše zdraví v nerovnováze. Naslouchejte svému tělu a dopřávejte mu to co je pro něj prospěšné a co vám pomůže na vaší cestě za zdravým životním stylem.

Spíše než se tukům vyhýbat, dbejte na jejich kvalitu. Preferujte „hodné,“ zpravidla rostlinné, nerafinované a za studena lisované tuky, také známe jako panenské. Jsou to hlavně tuky bohaté na omega mastné kyseliny 3, 6 a 9. Tyto tuky je nutné ve správném poměru přijímat právě z potravy. Omezte příjem nasycených tuků, jejich zdrojem jsou především potraviny živočišného původu, ale i palmový nebo kokosový olej. Vyhýbejte se trans tukům (TFA), které se stále mohou objevovat v extrémně levných nebo průmyslově zpracovaných potravinách.

HODNÉ TUKY jsou zdrojem omega 3, omega 6 a omega 9 mastných kyselin, a to v ideálním poměru 3:1, které byste měli pravidelně přijímat a díky tomu podpoříte vaše vlastní zdraví. Nebojte se užívat doplňky stravy, které mají prověřenou kvalitu a skutečně mají pro vaše tělo pozitivní přínos.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Add to cart