Mnoho lidí, kteří poprvé uslyší o endokanabinoidním systému (ECS), si ho spojí s konopím. Tento název může být značně zavádějící a má více společného s historií než se skutečnou vědou. Endokanabinoidní systém by nebyl objeven, kdyby nebylo výzkumníků, jako byl Raphael Mechoulam, kteří chtěli zjistit, jaké psychoaktivní a nepsychoaktivní sloučeniny v konopí ovlivňují organismus a jak.

Objev endokanabinoidního systému

Tento výzkum vedl vědce nejen k izolaci rostlinných kanabinoidů, jako je THC, CBD a celá řada dalších, ale také ke zjištění, který fyziologický systém ovlivňují, což bylo po většinu historie velkou záhadou. To, co vědci nakonec objevili, je velmi složitý a nesmírně důležitý (možná nejdůležitější) fyziologický systém, který dnes známe jako endokanabinoidní systém.

V poslední době se v této oblasti provádí stále více výzkumů pro její význam pro celkové zdraví. ECS se rozprostírá po celém našem těle a nachází se v centrálním nervovém systému, periferním nervovém systému, střevech a dalších. Skládá se především ze dvou hlavních receptorů pojmenovaných CB1 a CB2, spolu s vaniloidními receptory a dalšími.

CB1 a CB2 receptory

Pro naše účely se zaměříme pouze na CB1 a CB2. CB1 je zodpovědný především za fungování neuronů, fungování buněčné energie a mnoho dalších věcí a je důležité si uvědomit, že vždy fungují ve vzájemné symbióze. CB2 je většinou spojen s imunitním systémem a souvisí se zánětlivými a protizánětlivými procesy v těle, které jsou pro dobře fungující imunitní systém klíčové.

Endokanabinoidní systém byl objeven ještě před poznáním konopí

Zajímavé na tom všem je, že vzhledem k etymologii slov endo – uvnitř a kanabinoidy – z konopí mohou být někteří mylně přesvědčeni, že konopí je pro fungování endokanabinoidního systému nezbytné. To je naprosto nesprávné, protože je fascinující, že endokanabinoidní systém je mimořádně starý fyziologický systém, který se vyvinul před stovkami milionů let.

Rostlina konopí se vyvinula mnohem později, a i když je fascinující, že rostlina konopí má složky, které aktivují a inhibují naše různé receptory, hlavním palivem ECS jsou ve skutečnosti tuky! Je to tak, k práci endokanabinoidního systému potřebujeme tuky z naší potravy. Některé mastné kyseliny se již vytvářejí endogenně, ale jiné je bezpodmínečně nutné přijímat z potravy.

Dokonalý recept pro zdraví a rovnováhu

Vedle skvělého konopí, které produkuje všechny kanabinoidy, mají některá potravinářská semena konopí z rostliny Finola dokonalý poměr omega mastných kyselin, které jsou ideální pro náš endokanabinoidní systém.

Když k tomu přidáme vitamin D-3, který se buď endogenně syntetizuje ze slunečního záření v teplejších měsících na severní polokouli, nebo v tropickém podnebí po celý rok, a zkombinujeme ho se zdravými tuky a trochou pohybu, máme vše, co ECS potřebuje. Máme dokonalý recept na zdraví a rovnováhu.

Málokdo ví, že v naší uspěchané společnosti se špatnou stravou, vysokým stresem a neustálým digitálním připojením dochází k hyperaktivaci receptoru CB1 a díky špatné stravě dochází k aktivaci receptoru CB2, protože dochází k vyšší míře zánětů, které mohou narušit náš imunitní systém a celkové zdraví.

V dnešní době je pro uvedení ECS do harmoničtějšího a vyváženějšího stavu důležitá meditace, zlepšení stravy a zařazení kvalitních tuků do jídelníčku. Jsme přesvědčeni, že výsledkem bude lepší zdraví a vyšší úroveň pohody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Add to cart